Eratosthenis s

Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023, στις 12:00 ακριβώς, δόθηκε η ευκαιρία σε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης. Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε στη δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» κατά την οποία επαναλήφθηκε ένα από τα δέκα ωραιότερα πειράματα στην ιστορία των επιστημών.

Το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη, υλοποιήθηκε με την καθοδήγηση των μαθητών/μαθητριών από ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου με επικεφαλής τον Διευθυντή Ρούμελη Γεώργιο.

Η επιλογή της ημέρας και ώρας για την υλοποίηση της δράσης συμπίπτει με την εαρινή ισημερία. Εκτός από το γεγονός ότι η εαρινή ισημερία σηματοδοτεί την αρχή της άνοιξης, την ημέρα αυτή οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν κάθετα στον ισημερινό της Γης, οπότε ήταν μοναδική ευκαιρία για την πραγματοποίηση του πειράματος. Βασικός στόχος της δράσης ήταν η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών, μαθητριών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Στη δράση συμμετείχαν ταυτόχρονα 35913 μαθητές και μαθήτριες από 5878 σχολεία 105 διαφορετικών χωρών και είχε την υποστήριξη του European project DiSTARS, της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε., την έγκριση του ΥΠΑΙΘ και τη συνεργασία του
Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης.

Φύλλο Εργασίας-Αποτελεσμάτων 1

Φύλλο Εργασίας-Αποτελεσμάτων 2

Φωτογραφίες από την εκτέλεση του πειράματος (20 Μαρτίου 2023 - Εαρινή Ισημερία)
Eratosthenis-5.jpg Eratosthenis-6.jpg
Eratosthenis-2.jpg Eratosthenis-3.jpg

Για την επιτυχή συμμετοχή του στο πείραμα, το σχολείο έλαβε έπαινο.