Eratosthenis s

Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023, στις 12:00 ακριβώς, δόθηκε η ευκαιρία σε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης. Η σχολική μας μονάδα συμμετείχε στη δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» κατά την οποία επαναλήφθηκε ένα από τα δέκα ωραιότερα πειράματα στην ιστορία των επιστημών.

Alexakis 1 Mαθητές και μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων συμμετείχαν στις δράσεις που διοργάνωσε το τμήμα Βιολογίας του Α.Π.Θ. για τον εορτασμό της παγκόσμιας ημέρας DNA (DNA day) που είναι η 25η Απριλίου (ανακάλυψη της διπλής έλικας του DNA 1953).

Την Πέμπτη 27/5/2023 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη των μαθητών στο τμήμα Βιολογίας στο Α.Π.Θ. Η ημέρα ξεκίνησε με σύντομη παρουσίαση της ιστορίας του τμήματος και στοιχεία της εξέλιξης της ανθρώπινης γνώσης στον τομέα του DNA από τον Πρόεδρο και καθηγητές.

Στη συνέχεια το πρόγραμμα περιελάμβανε τα εργαστήρια «DNA και περιβάλλον» και «Οργάνωση και κληρονόμηση DNA – Χρωμοσώματα».

Tην Πέμπτη 6 Απριλίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό εργαστήριο που πραγματοποιήθηκε στο Καραπάντσειο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αμπελοκήπων με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός».

Podcasting fotoΗ δράση που ακολουθεί υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Α΄ Λυκείου, υπό την καθοδήγηση των φιλολόγων Ανδρεάδου Ειρήνης και Φουρλίγκα Ιφιγένειας, στο πλαίσιο του μαθήματος «Νεοελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία»

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά για την αμέριστη ψυχολογική και τεχνική υποστήριξη τον κ. Ρούμελη Γεώργιο, Διευθυντή του Λυκείου μας, καθώς και τους εκπαιδευτικούς:
Γιανασμίδη Γαβριήλ,
Γραμμένο Άντώνιο
Αλεξίου Κων/νο
Γκανή Σεραφείμ
Επίσης,  ευχαριστούμε ιδιαίτερα  για την συνεισφορά τους τις μαθήτριες Γκίγκη Ευφημία και  Νεοφωτίστου Μαρία, καθώς και όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Τάξης για την δημιουργική συνεργασία τους.

Με αφορμή τις λέξεις-κλειδιά φιλία, εφηβεία, οικογένεια, έρωτας, γέλιο, μόδα, οι μαθητές/τριες δημιούργησαν πολυτροπικό υλικό και το καταθέτουν στο φιλόξενο χώρο της ιστοσελίδας του 1ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων.

Την ΤετάρΑφίσατη 3 Μαΐου και την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, το Γενικό Λύκειο Ευκαρπίας, το 2ο Γενικό Λύκειο Νεάπολης και το Δήμο Νεάπολης-Συκεών διήμερο μαθητικό συνέδριο με θέμα: «Ενισχύοντας το αίσθημα ασφάλειας στο σχολείο. Δράσεις πρόληψης και αντιμετώπισης της βίας». Το συνέδριο πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 2ου  ΓΕ.Λ. Νεάπολης.