school-1.jpg
Το σχολείο μας από τη οδό Δαβάκη, όπου βρίσκεται η κύρια είσοδος (η φωτογραφία ανακτήθηκε από το Google Maps).
Μια μικρή αναδρομή της ίδρυσης και λειτουργίας του σημερινού 1ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων. Το κτίριο στο οποίο στεγάζεται το 1ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, επί των οδών Φιλιππουπόλεως & Δαβάκη, κτίστηκε το 1973 από την 3η ΜΟΜΑ.

Κατά το σχολικό έτος 1975-76 ιδρύεται το εξατάξιο Γυμνάσιο Αμπελοκήπων με το Ν.651/70. Την επόμενη σχολική χρονιά (1976-77) μετονομάζεται σε Λύκειο Αρρένων Αμπελοκήπων σύμφωνα με το Ν.309/76. Τις παραπάνω σχολικές χρονιές δεν στεγάζεται στο κτίριο που κτίστηκε από τη ΜΟΜΑ, αλλά στο κτήριο του Ιδιωτικού εκπαιδευτηρίου «Κατσικόπουλου» επί τη οδού Βενιζέλου.

• Το 1ο Ημερήσιο ΓΕΛ Αμπελοκήπων εξακολουεί να βρίσκεται στη διασταύρωση των οδών Φιλιπουπόλεως και Δαβάκη στον Δήμο Αμπελοκήπων-Μενεμένης Θεσσαλονίκης, στο ίδιο παλιό κτίριο (παραδόθηκε το 1973 κτισμένο από τη ΜΟΜΑ), αλλά κρίνεται ακόμη ως λειτουργικό. Δεν έχει ανελκυστήρα αλλά υπάρχουν αίθουσες στο ισόγειο οπότε αντιμετωπίζονται περιστασιακές ειδικές ανάγκες που προκύπτουν και προς το παρόν η πρόσβαση ατόμων με κινητικά προβλήματα (Α.Μ.Ε.Α) γίνεται από την είσοδο της οδού Φιλιππουπόλεως.