Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023, θα μπορείτε να έρχεστε στο σχολείο  προκειμένου να ορίσετε κωδικό ασφαλείας για το μηχανογραφικό σας.

Συγκεκριμένα καλούνται:

• Τελειόφοιτοι και απόφοιτοι που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ
  •  Τελειόφοιτοι που δε συμμετείχαν στις Πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.
  • Απόφοιτοι με την κατηγορία 10% που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές εξετάσεις χωρίς νέα εξέταση για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2023, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Σας υπενθυμίζουμε ότι μπορείτε να λάβετε τους βαθμούς των πανελλαδικών στο κινητό σας. Αρκεί να μπείτε στην παρακάτω πλατφόρμα και να δηλώσετε τον αριθμό του κινητού σας μέχρι τις 23 Ιουνίου.

Όταν βγουν τα αποτελέσματα θα έχετε τους βαθμούς σας στην οθόνη σας.

Υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2022, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Χρειάζεται αίτηση στο σχολείο.

NEA PROKIRIKSI STRATIOTIKES 2Συμπληρωματική Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών των Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ) [Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων (ΣΣΕ), Σχολή Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ), Σχολή Ικάρων (ΣΙ), Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ)], της Σχολής Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ) [Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών (ΣΜΥ), Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΜΥΑ) Ακαδημαϊκού Έτους 2023-24.

Ξεκίνησε η υποβολή Αιτήσεων - Δηλώσεων των Αποφοίτων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου έτους 2022. Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από Τετάρτη 1-12-2021 ως και Δευτέρα 13-12-2021 για όλους τους υποψηφίους. Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι αποκλειστική και μετά την παρέλευσή της δεν γίνεται δεκτή καμία Αίτηση-Δήλωση.

Σας γνωστοποιούμε ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η σειρά των διαδικτυακών παρουσιάσεων των Σχολών/Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων/Σχολών/Ακαδημιών στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.). Οι διαδικτυακές παρουσιάσεις πραγματοποιήθηκαν για πρώτη φορά σε επίπεδο Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας από 06 έως 21 Φεβρουαρίου 2023 με σκοπό την έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Β ́ και Γ ́ τάξης όλων των τύπων Λυκείων για τις σπουδές τους και τη μετέπειτα επαγγελματική τους πορεία.

Οι βιντεοσκοπημένες διαδικτυακές παρουσιάσεις και μέρος του υλικού